Ученици Филолошке су грађани света!
Филолошка гимназија је јединствена специјализована школа за надарене ученике, чији је основни задатак филолошко образовање младих. У нашој школи проучава се више од десет језика и то девет живих (енглески, француски, руски, немачки, норвешки, италијански, шпански, кинески и јапански ) и два класична (латински и старогрчки). Поред ових, факултативни језици су још фински, чешки и турски. У Филолошкој гимназији одвијају се различити облици додатног рада, припремају представе на српском и страним језицима, објављују школски часописи из различитих области и развијају креативни потенцијали ученика. Проучавању мноштва језика доприноси богата међународна сарадња са амбасадама и културним центрима земаља чији се језици изучавају у нашој школи и која заузима значајан део активности Филолошке гимназије.
Студијска путовања и размене ученика
Наши ученици на најбољи могући начин представљају школу тако што одлазе на студијска путовања и учествују на такмичењима у земљи и иностранству. Надамо се да ће се међу њима наћи они који ће оставити значајан траг у српској науци, култури и уметности, као што су то чинили бивши ученици и професори наше школе, Јован Цвијић, Стеван Сремац, Милутин Бојић, Војислав Илић, Богдан Поповић, Милан Ракић, Николај Велимировић и многи други.
По чему се још издваја Филолошка гимназија?
Српски језик и књижевност
За разлику од других средњошколаца, наши ученици проучавају српски језик и књижевност као два одвојена предмета, што им омогућава да стекну широка знања и о језику и о књижевности.
Увод у општу лингвистику
Увод у општу лингвистику је такође посебан предмет у четвртом разреду.
Основи превођења
Предмет Основи превођења, који се изучава у трећем разреду гимназије, упознаје их се техникама писменог и усменог превођења и оспособљава за даље усавршавање у овој области
Основи класничних наука
На часовима Основа класичних наука, ученици се упознају са римском и грчком културом и цивилизацијом.
Реторика и беседништво
На часовима Реторике наши матуранти имају прилику да развијају вештину лепог говорења и примењују знања из стилистике.
Латински језик
Латински језик проучава се све четири године.
Опште образовање
Квалитетно опште образовање из свих области знања (историја, географија, ликовна уметност, музичка култура итд).
Maтематика
Изменом наставног плана и програма од школске 2020/2021. године, математика је обавезан предмет у сва четири разреда.
Лекторска настава
У сарадњи са међународним партнерима, обезбеђена је лекторска настава за француски, немачки и кинески језик.
Подстицање креативности
Професори посебно подстичу истраживачи рад, креативно писање, реализовање различитих лингвистичких пројеката, неговање поетског сензибилитета ученика, самостално испољавање у области литералног стваралаштва.
ЂАКА
ОДЕЉЕЊА ПО ГОДИНИ
ЈЕЗИКА
Гимназија се налази у самом центру града
Гимназија се налази у самом центру града и располаже са 26 савремено опремљених учионица, фискултурном салом, библиотеком која је потпуно реновирана 2020. године и рачунарским центром. У школској 2021/2022. години, гимназију похађа преко 640 ђака у 30 одељења (8 одељења у првом разреду и то – два енглеска одељења, руско/италијанско одељење, немачко одељење, шпанско/класично одељење, француско/јапанско, кинеско/норвешко и одељење за сценске и аудио-визуелне уметности). У филолошким одељењима, први страни језик заступљен је са 5 часова недељно, а други страни језик са три часа недељно. Настава се одвија у две смене, а стручни кадар броји 107 наставника и стручних сарадника, од којих је 6 магистара и 13 доктора наука.
Одељење за сценске и аудио-визуелне уметности
Од школске 2020/2021. године, Филолошка гимназија је постала једна од укупно 6 школа у Републици Србији у којој је отворено специјализовано одељење за ученике са посебним способностима за сценске и аудио-визуелне уметности.
Поред општеобразовних предмета по наставном плану и програму за општи смер гимназије, специфични предмети за ученике „уметничког” одељења су управо Сценске уметности и Аудио – визуелне уметности захваљујући којима ће ученици овладати вештинама сценског израза и комуникације, развиће стваралачко мишљење, опажање и изражавање кроз покрет и глас. Такође, на предмету Аудио – визуелне уметности учиће како да креирају и правилно тумаче писане, аудио, визуелне и комбиноване садржаје са којима се свакодневно сусрећу, примењују мере заштите и учтиве комуникације на интернету, као и да користе тачне податке и информације из релевантних извора, уз успешну примену савремених технологија која ће их припремити за рад у креативним индустријама.
За упис у „уметничко” одељење, кандидати полажу пријемни испит на коме решавају тест из опште културе са задацима отвореног типа. Број ученика у овом специјализованом одељењу је 20.
ГИМНАЗИЈЕ – СПЕЦИЈАЛИЗОВАНA ОДЕЉЕЊА ЗА СЦЕНСКУ И АУДИО-ВИЗУЕЛНУ УМЕТНОСТ