Свети Сава у Филолошкој гимназији

1. 1. 2023.

13h

Школску славу Светог Саву прославили смо и ове школске године у Филолошкој гимназији! Свечаност је отпочео наш хор химном Светом Сави, а затим смо се сви помолили светитељу сабрани око славског колача у молитви за све ђаке, професоре и запослене у нашој школи. Надахнуто су нас поздравили својим беседама свештеник Бранислав Кеџић, професор у богословији ,,Светог Саве“, директорка Филолошке гимназије Драгана Ћећез Иљукућ и домаћин славе ученик Ђорђе Мојса. Хор је отпојао молитву ,,Кирие елеисон“, не би ли нам дочарао језик којим се Свети Сава служио као дипломата и преводилац. Затим смо на пут Свете горе кренули слушајући најлепшу ,,Химну љубави“ апостола Павла коју је рецитовала Катерина Радовић. Наши ђаци Никола Благојевић, Петка Николић, Андреа Николић и Ралица Јорданова су нам најавили кратак филм ,,Са Светим Савом кроз српску историју“. У пратњи солисткиње Јане Максимовић, хор је отпојао средњовековни српски запис молитве ,,Хвалите Господа“. Светосавски беседник ове године била је ученица Миа Маринковић која нам је изванредно беседила на тему ,,Није Федар, алʼ је о лепоти“. За неговање беседништва у нашој школи захваљујемо се проф. др Виолети Јелачић Србуљ. Ове године славимо и 100 година од рођења Душана Радовића, па су наши ученици и њега уврстили у прославу рецитујући песму ,,Ценовник“, кроз коју нас је песник подсетио да све оно најлепше и најважније добијамо бесплатно на дар. Рецитатори су били Марија Јаковљевић и Никола Благојевић. Глумачка секција, коју води проф. Драгана Ћећез Иљукић, нас је све насмејала кроз драматизацију Радовићевих ,,Анегдота“. Ученице Сташа Рондић и Милена Недић су отпевале ,,Пећка кандила“, а хор се придружио дирљивој песми, појући за крај ,,Заспʼо Јанко“ са солисткињама Јаном Максимовић и некадашњом ученицом Александром Лађевић. Захваљујемо се свим ђацима учесницима Светосавске приредбе, професорима Нади Андонски Полексић и Андријани Младеновић на осмишљавању овогодишње приредбе, Милошу Прајзовићу и Ирини Стојковић Кикић на техничкој подршци и свима који су дошли да буду део приче коју приповедамо и у коју се уграђујемо већ осамсто година. Прича о Светом Сави нас сабира око највиших домета људског духа пренетих нам у лику нашег првог српског архиепископа и просветитеља. На многаја љета!