Дан школе Филолошке гимназије у Руском дому  – Језик је богова дар

Филолошка гимназија је свечаном Академијом обележила 149 година од оснивања Друге београдске гимназије и 30 година постојања Филолошке гимназије.

У славу језика и речи позоришну вежбу са модерним плесом извели су на почеку ученици: Марија Милојевић, Драксин Ђеорђета, Теодора Јовић, Никола Савков, Љиљана Милановић, Лара Стојановић, Катарина Дрењанин, Јелена Батовац, Хелена Марсенић, Теодора Вранић, Емина Џанковић, Дејана Дамјановић и Ана Марија Штајн.

Госте је својом беседом поздравио директор др Душко Бабић.

Наступиле су позоришне трупе и извеле чинове представа: на српском  – Кирија и Два лопова Б. Нушића, на шпанском Vamos a por todas,  на енглеском – Virtue and Other Sins.

Песму Девочка видение на руском језику отпевале су Георгина Станишић и Бојана Мачинковић. Angel of Music, из мјузикла Фантом у опери, певала је Јелена Ђокић, а на клавиру је пратио Невен Бојковић. Две песме на гаелском језику, Дуламан и Нил Шен Ла, отпевале су Ана Михајловић и Маша Ситарица.  Александра Ђорђевић је запевала на шпанском Estoy enamorada,  а потом и на српском Димитријо, сине Митре. Хор је отпевао љубавну песму Што се боре мисли моје. Чули смо: Ану, Милицу, Наталију, Јану, Јелену, Дуњу, Лару, Даницу, Ању, Тијану, Сару.

Део Ламента над Београдом и Два лопова извели су: Дејана Дамјановић, Немања Новаков, Теодора Јовић, Милена Радовић, Андреја Јевтић.

Песму на латинском језику Ludus Danielis – Ad honorem tui Christi извели су Анђела Дракулић, Милош Инац, Марта Ђорђевић, Хелена Марсенић, Теодора Дардовић и Драгољуб Јаковљевић.

Међу нама су били и песници: Ана Милојковић, Миња Лазарески и Ана Граовац.

На српском су играле Милица Никодијевић и Јована Ђурђевић, на шпанском Дуња Кешетовић, Вања Пејчиновић, Ана Стоилковић, Јована Ђурђевић, Павле Ребић и Невена Митић, а на енглеском Никола Савков, Дамјан Петровић, Јана Младеновић и Емилија Петровић.

Академију је затворио фолклор. Играли су: Јелена Суботић, Тања Петровић, Јована Николић, Теодора Вуканац, Ива Влајић, Александра Ђорђевић, Драксин Ђеорђета, Јована Марјановић, Милица Стефановић, Кристина Митровић, Богдан Јанковић

Професори који су  својим радом заједно са ученицима допринели  да се свечаност памти били су: Мила Милисављевић, Тијана Мијалковић, Јелена Савић, Снежана Ћујић, Милош Прајзовић и Драгана Ћећез-Иљукић.