“Gala della Lingua Italiana” у Амбасади Италије
У петак, 18. октобра, Резиденција амбасадора Италије у Београду била је домаћин друге по реду „Гала вечери италијанског језика“. Ово специјално вече осмишљено је и реализовано у сарадњи са Италијанским институтом за културу, а у оквиру XXIV Недеље италијанског језика у свету. Почасни гост вечери био је писац Ђанрико Карофиљо.
Посебна пажња у току манифестације посвећена је италијанском стрипу, али и спортским догађајима и личностима, кухињи, кинематографији. Догађај је увеличао и кратки позоришни приказ из романа „Пинокио“, у извођењу глумице Вјере Мујовић и Андреја Јаковљевића, нашег бившег ученика, а сада студента режије на Факултету драмских уметности у Београду.
Догађај је улепшао и наступ италијанске групе популарне музике „Мореска Нова“, која је за ову прилику дошла из Барија.
„Бројке о ширењу италијанског језика у свету говоре о 10 хиљада курсева језика и 300 хиљада ученика на годишњем нивоу, што је чињеница која потврђује способност нашег језика да сажме љубав и страст према нашој земљи, нашој култури и италијанском начину живота. Ово гала вече настало је из потребе да на тренутак застанемо и поделимо љубав Срба према нашем језику“, истакао је амбасадор Лука Гори у свом уводном обраћању.
Гости на овој свечаности били су и ученици наше гимназије који су реализовали приредбу под називом „La Lingua Italiana tra le note, tra le righe”, у Италијанском институту за културу. Амбасадор их је љубазно поздравио и позвао да и даље учествују у дешавањима које организују Италијански институт и Амбасаде Италије.
професорка Јасмина Стојковић