Владимир Павловић, витез Легије части, гост Филолошке гимназије

Захваљујући сарадњи са Друштвом симултаних и консекутивних преводилаца Србије, у понедељак, 8. априла, гост Филолошке гимназије био је господин Владимир Павловић, витез Легије части,  један од оснивача школе усменог превођења Мултилингуа и некадашњи лектор за француски језик на Филолошком факултету у Београду и Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Господин Павловић је одржао предавање ученицима трећег разреда на тему Преводилац као личност и пренео нам драгоцена искуства из личне преводилачке праксе, богате занимљивим примерима и вештином сналажења у непредвидљивим ситуацијама. Поред образовања и опште културе, потребно је да преводилац још поседује и истраживачки дух, одличне меморијске и комуникативне вештине, као и да се непрекидно стручно усавршава. С тим у вези, господин Павловић је упоредио модерне преводиоце са примером ренесансног интелектуалца какав је био Еразмо Ротердамски. Уз савет да преводилац никуд не иде без оловке и блока за писање, у који се по правилу бележе лична имена, називи институција и бројке поменуте у клијентовом излагању, од господина Павловића смо чули још доста корисних информација о преводилачкој струци и статусу овог занимања.

У наставку прочитајте утиске наших ученика:

„Као ученица треће године Филолошке гимназије, једно овакво предавање сматрам веома значајним и драгоценим. Лично, схватам важност овог периода сазревања и одрастања, али понекад заборавимо на своја интересовања и шта је оно што волимо и у чему се проналазимо. У то име, овом приликом бих желела да се захвалим господину Павловићу на томе што ме је подсетио, својим живописним и концизним предавањем, управо на оно што ја заправо волим. Велико хвала и на једном детаљном прегледу филолошке и преводилачке струке и указивању на њихове кључне аспекте. Допустићу себи да придам нарочит значај овог предавања управо тој културној компоненти посла.“

„Ово предавање ћу свакако памтити јер је дошло у право време, на правом месту, и отворило како видике, тако и разна врата што се тиче мене и мог размишљања о даљем образовању, одабиру занимања и животу. Била ми је част да присуствујем предавању господина Павловића.“