ПРЕДАВАЊЕ У САНУ – РЕЧНИК САНУ, 20. ТОМ

У уторак, 23. октобра 2018, око педесет ученика трећег разреда (3/1, 3/2, 3/4, 3/5) Филолошке гимназије, у пратњи професора српског језика: Јелене Срдић, Драгане Ћећез Иљукић, Слађане Савовић, Биљане Бранић Латиновић и професора класичних наука Вукашина Миљковића, присуствовало је трибини/ промоцији 20. тома Речника српскохрватског књижевног и народног језика Српске академије наука и уметности.

Речник српскохрватског књижевног и народног језика. Књ. 20, Петогодан – погдегод / [уредници  Даринка Гортан Премк … и др.]. – Београд : САНУ : Институт за српски језик САНУ, 2017.
Поздравнa реч: академик Владимир С. Костић, председник САНУ.
Говоре: академик Милосав Тешић, др Стана Ристић, др Рада Стијовић.
Уторак, 23. октобар, 13 сати
Свечана сала САНУ

Трибина је почела у 13 сати, а Свечана сала САНУ била је пуна. Трибину је водио академик Миро Вуксановић (Речник је најпотребнија, највећа и  најбоља књига једног народа), а о новом тому Речника САНУ говорили су: академик Владимир Костић, председник САНУ (Данас је у САНУ празник); академик Милосав Тешић (Најзначајнији писани подухват у српској култури); у име др Стане Ристић говорила је сарадница Института за српски језик Марија Ђинђић; др Рада Стијовић, председник уређивачког одбора (Значајан граматички приручник, нормативна и стилистичка, творбена ризница).

Нашим ученицима ово је било драгоцено искуство. На јединствен начин проширили су своја знања из Лексикологије (и лексикографије), културе и  историје уопште и уједно постали сведоци једног од најважнијих догађаја српске културе.