Ученици Филолошке у галерији САНУ

Ученици трећег разреда наше школе, у пратњи професорки српског језика Драгане Ћећез Иљукић и Јелене Срдић, посетили су, у среду и четвртак, 5. и 6. 9. 2018,  изложбу Српска лексикографија од Вука до данас.Ова изложба је представљала главну пратећу манифестацију XVI Међународног конгреса слависта, који се одржао у Београду од 20. до 27. августа 2018. године. Од наредне недеље сели се у Тршић. Организатори конгреса су Међународни комитет слависта и Савез славистичких друштава Србије, уз суорганизацију САНУ и Филолошког факултета Универзитета у Београду. Aутори изложбе су проф. др Рајна Драгићевић и др Ненад Ивановић, који су нас и дочекали у Галерији и водили кроз ову сјајну поставку. Аутори изложбе говорили су о циљевима изложбе (обележавање двеста година од објављивања првог издања Српског рјечника Вука Стефановића Караџића; скретање пажње јавности на значај лексикографије), као и о начину одабира радова и текстова, публикација које су ученици имали прилике да виде (од Вукове собе до савремених речника). Изложбу прати и репрезентативни каталог, који представља обимну колективну монографију о развоју српске лексикографије од Вуковог Рјечника до савремених речника српског језика, а овај каталог је на поклон, од аутора, добила и наша школа. Уредници Каталога су академик Милосав Тешић, проф. др Рајна Драгићевић и др Ненад Ивановић. Ученици су били одушевљеним оним што су видели, прочитали и чули. Ово је била јединствена прилика да се обнови знање о историји језика и да се ученици уведу у лексикологију/лексикографију којом ће се у току трећег разреда бавити на часовима српског језика.