Међународна награда на такмичењу из латинског језика у Италији

Certamen Ciceronianum XXXVIII

У италијанском граду Арпино, Цицероновом родном месту, у периоду од 10. до 13. маја 2018. године Филолошка гимназија је учествовала на 38. међународном такмичењу у превођењу Цицеронових дела. Овогодишња манифестација је носила назив `Omnia summa consecutus es. Virtute duce et comite fortuna.` Наша школа на овом такмичењу учествује од 1991. године. Ове године на пут су кренула два ученика IV године, Милена Петровић и Алекса Кривошија заједно са својом професорком латинског језика Браниславом Пљакић Пириватрић. У јакој конкуренцији, у којој прва места традиционално заузимају Италијани и Немци, који латински језик изучавају у класичним гимназијама током осмогодишњег учења, учествовало је три стотине педесет ученика из четрнаест европских земаља, а наша ученица Милена Петровић се вратила са почасном наградом. Ово је четврти пут да је Филолошка гимназија постигла такав успех. Док су се ученици такмичили, професорка је присуствовала Семинару Auctoritas et dissimulatio. Провели смо три незаборавна дана у дивном дружењу, превођењу и размени стручних искустава, те у обиласку Арпина.

професорка класичних језика

Бранислава Пљакић Пириватрић