ПОЕЗИЈА ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ

И ове године су нашу школу, у оквиру 12. Београдског фестивала поезије и књиге „Тргни се! Поезијаˮ, посетили песници. У четвртак, 17. маја, у гостима су нам били Лидија Дедуш из Вараждина, Мили Ђукић из Мостара и Данијел Чавић из Београда. Све троје су победили на овогодишњем конкурсу издавачке куће „Трећи тргˮ, те су збирке њихове поезије објављене у едицији „12/19ˮ. Млади песници су читали своју поезију, говорили о инспирацији, о односу према другим уметностима и о месту уметника и уметности уопште у модерном свету. Пошто је интересовање ученика било очевидно, песници су им, на крају разговора, поклонили своје збирке поезије. Наредног дана, 18. маја, угостили смо Марилену Закхеос са Кипра, Лидију Штајнбахер из Аустрије и Тома Шулца из Немачке, а са нама је био и преводилац са немачког језика Ђорђе Тришовић. Било је занимљиво чути поезију на матерњем језику песника, а одмах затим и преведену и упоредити звучност и утисак који остављају препеви песама. Са песницима смо разговарали о путовањима, различитим искуствима у различитим земљама, о толеранцији, о стваралаштву... За крај, они су поделили са нама своје утиске о часовима креативног писања које су или похађали или били предавачи, те дали савете нашим младим песницима рекавши да је важно писати, писати и писати све док не пронађемо сопствени глас, али и да се, уз писање, мора много и читати. Професорка књижевности Весна Црепуљаревић била је модератор.

Радујемо се будућим сусретима и новим песничким гласовима!