ЈЕЗИК ЈЕ БОГОВА ДАР, 2017.

Дан школе Филолошке гимназије Језик је богова дар ове године обележен је разним активностима, које су трајале неколико дана. У уторак, 18. априла, у библиотеци наше школе представљена је збирка песама Јане Петровић Ок(н)о. Учествовали су: Петар Арбутина, књижевни критичар и уредник едиције Лимске вечери поезије; Драган Лакићевић, књижевник; као и матуранткиње Катарина Мишовић, Исидора Бојић и Даница Глишић. У среду, 19. априла, представљена је монографија Филолошка гимназија – запис Друге београдске гимназије у Филолошкој гимназији 1870–2015, ауторке др Виолете Јелачић Србуљ, професорке Реторике и беседништва у нашој школи. Иначе, ове године обележено је 147 година постојања Филолошке гимназије – Друге београдске гимназије. На представљању су говорили, поред ауторке, и: Сребренка Илић, председница Друштва за неговање традиције Друге београдске гимназије; мр Маја Николова, кустос Педагошког музеја у Београду; Милан Крстић, асистент на Факултету политичких наука, бивши ђак Филолошке гимназије; као и Јана Петровић, ученица IV 1. Модератор је била проф. књижевности Весна Црепуљаревић. Тога дана наши гости били су директори, професори и ученици Ваљевске, Карловачке и Сомборске гимназије. Представљању Монографије, као и касније Свечаној академији, присуствовали су бројни бивши и садашњи ђаци, бивши и садашњи професори, као и многи пријатељи Филолошке гимназије (представници установа и институција са којима сарађујемо, родитељи итд.).

У среду, 19. априла, у Руском дому, одржана је Свечана академија Филолошке гимназије. Након обраћања директора школе др Душка Бабића присутнима, уследила је традиционална смотра ученичког стваралаштва. Учествовали су: франкофона позоришна трупа Jeanne d'Arc, чији су чланови ученици француског одељења другог разреда: Сара Стоименов, Јована Марјановић, Дарја Мамула, Ђеорђета Драксин, Теодора Комазец, Нађа Стевовић, Ема Дураковић, Зен Луис, Емина Џанковић, Невен Бојковић, а коју предводи проф. француског језика Милош Прајзовић – они су извели део ауторске представе TV SHOW; Марко Јовић, победник Лимских вечери поезије, говорио је две своје песме: Арабеска и У односу на моја плућа; Александра Ђорђевић отпевала је две песме: Como la flor, на шпанском језику и српску традиционалну песму Не гони коња море момиче; Катарина Лазић, добитница неколико књижевних награда, прочитала је свој есеј О Доситеју; Алекса Кривошија, Исидора Бојић и Ана Михајловић отпевали су српску традиционалну песму Жали Заре; Ана Михајловић, Сања Ловрић и Ива Стевић отпевале су традиционалну енглеску песму Three Ravens; Милена Радовић изрецитовала је песму Недељка Попадића Неки ме не воле људи; руску песму Нека буде све како ти хоћеш извели су Јована Јанковић, Тијана Андрић, Јована Старовић, Јована Стојановић, Невена Јарић, Душица Лекић, Миља Блажић, Јелена Јанковић, Софија Обреновић, Анастасија Сологуб и професорка Јована Стојковић; хор Филолошке гимназије извео је нумеру професора музичког Дејана Јовановића под називом Песма нашој гимназији –  Исидора Кораћ, Јелена Ђокић, Ана Михајловић, Милан Стојиловић, Ива Стевић, Теодора Комазец, Јована Старовић, Софиа Обреновић, Наталија Пурић, Петра Видаковић Цветковић, Ленка Милојевић, Елена Настић, Милица Никодијевић, Милица Керкез, Милица Лазић, Милена Милошевић, Теодора Марковић, Јована Ђокић и професор Дејан Јовановић; драмска група Филолошке гимназије, коју предводи професорка Драгана Ћећез Иљукић, извела је  део представе о бајковитом пределу Србије, нашим савременицима и старим потребама и навикама – улоге библиотекара, научника, музичара, пословне жене, сликарке, факултетски образоване конобарице и оног који све увек зна тумачили су: Никола Савков , Михаило Беловић, Дамјан Петровић, Ђурђа Петковић, Тамара Милчић, Јана Младеновић, Драгољуб Јаковљевић и Петар Витковић; овог априла, навршава се 40 година од смрти славног француског песника Жака Превера – у знак сећања на њега Увело лишће извеле су Звездана Божовић, Мара Каракушевић и Милица Керкез, ученице садашњег III2 и Кристина Јанковић, Ђурђа Михић и Теодора Проле, некадашње ученице француског одељења професора Ане Јанковић; Up town funky извела је плесна трупа Foxy ladies, коју води професор Катарина Шћепановић-Остојић, а плесну трупу чине Тамара Николић, Катарина Мишовић, Теодора Турчиновић, Ана Ђуричић, Александра Лакић, Кристина Стевановић и Мара Симиџија; Енора блуз, рок група, коју чине садашњи и бивши ученици Филолошке гимназије Невен Бојковић, Ђорђе Васић, Кристина Јанковић, као и професор Милош Прајзовић, извели су своје две песме Раст из песка и Je te donne la vie. Програм су водили матуранти  Адна Вели и Матеја Матејић.

У фото-галерији можете видети фотографије са Свечане академије.