Лекторска настава

Ученици Филолошке гимназије имају привилегију да сваке године прате часове које им држи лектор. Ови часови се одржавају једном недељно у оквиру наставе првог страног језика.  Тако ученици француског одељења сваке године могу да слушају и уче од изворног говорника и то захваљујући Француском институту у Србији и Министарству спољних послова Републике Француске. У школској 2012/2013. години,  са свим француским одељењима ради госпођица Матилд Ален док је прошле године са нашим ученицима радила госпођица Кристел Астије.
 Ученици јапанског одељења, захваљујући свесрдној помоћи Јапанске амбасаде у Србији, већ неколико година раде са лекторком Јошие Наја.
Захваљујући оваквој врсти наставе, млади филолози имају прилику да се у оквиру школског система сретну са живим језиком, са језиком који ће чути када буду одлазили на путовања у дате земље и да се навикну на разумевање изворних говорника, што у великој мери доприноси побољшању њихових језички компетенција.
У наредном периоду планира се и сарадња са лекторима за остале језике који се изучавају у нашој школи.